बोक्सी प्रकरणः एक कलले सन्ध्या र सुरेशको ‘हनिमुन क्यान्सिल’ !

धनगढी, ३० फागुन– कञ्चनपुरको बैलौरी नगरपालिका–७ पौलाहाका सुरेश कुश्मी र धनगढीकी सन्ध्या योगी फागुन ६ गते वैवाहिक बन्धनमा बाँधिए । करिब तीन वर्षसम्म चलेको मायाप्रिति पश्चात यो जोडी एक सुत्रमा बाँधिए ।

शिक्षण पेशा गर्दै आएका सुरेश र मोडलिङमा जमेकी सन्ध्याले व्यस्त जीवनशैलीलाई केहि समयका लागि बिट मारेर भारतको सुप्रसिद्ध पर्यटकीय क्षेत्र गोवामा यहि चैत्र पहिलो साता ‘हनिमुन टुर’ गर्ने योजना बुनेका थिए । तर उनीहरुको त्यो योजनाको तयारी एउटै फोन कलले क्षणभरमै भताभुङ्ग भयो । कारण थियो, फागुन २४ गते घोडाघोडी नगरपालिका–५ देउकलियामा घटेको मानवता विरुद्धको जघन्य, वर्वरता प्रस्तुत गरेको बोक्सी आरोपमा कुटपिट काण्ड ।

बोक्सी आरोपमा निर्घाट कुटिएकी राधा चौधरीकी आमा फूलकेशरी चौधरी सन्ध्या योगीको सानीआमा नाता पर्छिन् । नारी दिवसकै दिन त्यो घटनावारे आफन्तबाट जानकारी पाउँदा उनको दिमाग ठेगानमा रहेन । डेढ बजेतिर जानकारी पाएका उनीहरु (सन्ध्या र सरेश) साढे दुई बजे ईलाका प्रहरी कार्यालय सुखड पुगे । ईलाका प्रहरी कार्यालयमा खेपेको पीडा सुनाउँदै उनले भनिन्–‘प्रहरी कार्यालयमा जम्मा भएको ठूलो भिडले आफूहरुलाई बोक्सीको आफन्त भनेर औलो तेर्साइरहेका थिए । छिछि, दुरदुर गरिरहेका थिए । मेयर, वडा अध्यक्ष त्यहै थिए । प्रहरीले नै गाउँकै स्थानीय तथा पीडक रामबहादुर चौधरी (तान्त्रिक) लाई ‘बाबा’ भनेर ढोग गरिरहेका थिए । हामीले न्याय पाउने वातावरण नै थिएन । न्यायको लागि लेखिएको निवेदनको कामै भएन । दवावमा औषधोपचार गरी दिने भनी मिलापत्रको कोशिस गरियो । रामबहादुर छोडिए ।’ आफूहरु प्रहरी, जनप्रतिनिधि र समाजबाट उपेक्षित भएपछि एउटै विकल्प राधाको ज्यान जोगाउने मात्रै रहेको उनले बताइन् । लगत्तै घोडाघोडी अस्पतालमा उपचारको लागि पु¥याएको बताउँदै उनले अस्पतालमा समेत धेरै बाधा अड्चनको सामना गर्नु परेको बताइन् । ‘जब हामी फागुन २४ गते न्यायको लागि तड्पिरहेको बेला, कसैले हामीप्रति सहानुभुति देखाएन । फागुन २५ गते दिउँसोसम्म यो क्रम जारी थियो । यहाँसम्मकी अस्पतालले पनि डिस्चार्ज गरी माग्दा आनीकानी गरिरहेको थियो । बल्लतल्ल डिस्चार्ज पाएपछि केहि सञ्चारकर्मी र इन्सेक, मानवअधिकार आयोगलगायत केहि संघ संस्थाको सहकार्यमा सेती अञ्चल अस्पतालमा बहिनीलाई भर्ना गरायौं । ‘प्रश्नै प्रश्नले मर्छ जस्तो लाग्थ्यो’ घटनावारे सञ्चारमाध्यममा आएको समाचार र सामाजिक सञ्जालमा भाइरल बनेको कुटपिट गरेको भिडियोले गर्दा घटना राष्ट्रियकरण भयो । सबैको ध्यानाकर्षण गरायो । सडकदेखि सदनसम्म त्यहि घटनाले प्राथमिकता पायो । फागुन २५ गते साँझदेखि राधाको अन्तरवार्ता लिने र फोटो खिच्ने पत्रकारदेखि विभिन्न सरकारी तथा गैरसरकारी संघ–संस्थाहरुको प्रतिनिधि, मन्त्री, सांसदहरुको टोलीले भिडभाड भयो, अञ्चल अस्पताल । सबैले घटनाप्रति खेद व्यक्त गर्दै पीडितप्रति सहानुभुती प्रकट गरे । आफ्नो बाटो लागे । जुन भीडको प्रत्यक्ष असर राधालाई प¥र्यो । ‘दुई दिनको अवधीमा हजारौंले भेटे । उस्ताउस्तै प्रश्न तेर्साए राधालाई, घटना कसरी घट्यो ? र के–के भयो ? भनेर’, कुरुवा बस्दाको अवस्थावारे सन्ध्याले विस्तार गरिन्–‘विरामी मान्छे २४ औं घण्टा अन्तरवार्ता दिनमै ठिक्क थियो । लाग्थ्यो, प्रश्नै प्रश्नले ज्यान जान्छ । प्रशासनलाई गुहार्दा समेत भिड नियन्त्रण भएन । बहिनीको स्वास्थ्य अवस्था अझै सामान्य भैसकेको थिएन, त्यही भएर अस्पतालले डिस्चार्ज गर्नमा आनाकानी गरिरहेको थियो । तर भिडकै कारणले पनि हामीलाई शान्त वातावरण चाहिएको थियो, र डिस्चार्ज लिई ओरेक नेपालको सेभ हाउसमा पु-यार्यौ ।’ राधासहित आमा फूलकेशरी चौधरी, बहिनी लक्ष्मी चौधरीमा उक्त घटनाकै कारण मानसिक समस्या देखिएको भन्दै उपचारपछि सेभ हाउसमा राखेको ओरक कैलालीकी जिल्ला संयोजक बिनु रानाले बताइन् । स्वास्थ्य अवस्था सामान्य भएपछि हाल राधाकी आमा गाउँ फर्केकी छिन् । आश्वासन दिए, गए घटनापछि प्रदेश नं. ७ को प्रदेश सभा वैठक राधामय भयो । दोषिलाई कडा कारवाही संगै उनको उपचारदेखि क्षतिपूर्तिसम्मको आवाज उठ्यो । यतिमा मात्रै सीमित भएन, यहाँका मुख्यमन्त्री त्रिलोचन भट्ट, भूमी व्यवस्था, कृषि तथा सहकारी मन्त्री विनिता चौधरी, उद्योगमन्त्री माया भट्टलगायत मन्त्री सांसदहरुले थुप्रै आश्वासन र प्रतिवद्धता जनाए । ति आश्वासन र प्रतिवद्धता त्यतिकै सेलाएरै जाने त होइन् भन्ने अशंका पीडित परिवारलाई परेको छ । राधाकी आमा फूलकेश्वरीले भनिन्–‘सबैले भने, हामीहरु तपाईहरुको साथमा छौ, सबै किसिमको सहयोग गर्ने बाचा दिएर गएका छन्, हेरौं के हुन्छ, हामीमा समाजले दाग त लगायो, त्यो दाग मेटिन्छ कि नाई थाहा छैन ।’ लोकप्रियताको लागि होइन थारु, नेपाली र भोजपुरी भाषाको आधा दर्जन भन्दी वढी चलचित्रमा अभिनय गरी सकेकी सन्ध्यालाई बहिनी राधालाई सहयोग गरेकै कारण लोकप्रियताको लागि सहयोग गरेको भन्दै आरोप समेत लाग्न थालेको छ । तर उनले उक्त आरोपलाई ठाडै अस्वीकार गर्दै आएकी छिन् । ‘मेरो सानीआमाकी छोरी हो, म एउटी सचेत नारी हुँ, नारीको व्यथा नारीलाई नै बढी थाहा हुन्छ, मानवताको हिसावले पनि राधाको ठाउँमा अरु कोहि भएको भए म सहयोग गर्थे, मलाई लोकप्रिय हुनु छैन । लोकप्रियताको लागि मेरो पेशा नै काँफी छ ।’ उनी मोडलिङ संगैं डे«स डिजाइन र फिल्म मेकअपको काम गर्दै आएकी छिन् । हाल उक्त घटनाका मुख्य आरोप रामबहादुर चौधरी र उनको सहयोग पार्वती उर्फ स्मारिका चौधरी र किस्मती चौधरीलाई प्रहरीले नियन्त्रण्मा लिई अन्सन्धान थालेको छ । उनीहरु विरुद्ध बोक्सी आरोप सम्बन्धी कसुर तथा सजाय ऐन र ज्यान मार्ने उद्योग अन्तरगत मुद्धा चलाइएको छ ।

लोकान्तरको सहयोगमा

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *